top of page

ORGANİK

KIRMIZI MERCİMEK FİLİZİ

 

İlk analiz ettirdiğimizde yanlışlık olduğunu zannetmiştik çünkü protein oranı en yüksek filizimiz organik kırmızı mercimek filizimiz çıkmıştı. Laboratuardan analizi tekrarlamasını isteyince anladık ki tartışmasız proteinin kralı kırmız mercimek filizimizde! 

 

Et kadar protein!

 

Organik kırmızı mercimek filizini elbette salatalarına ve çorbalarına katacaksın. İstersen yemeğini de yapabilirsin. Balık yemeklerine de çok yakışıyor, mesela somon ızgaranın yanına garnitür olarak hazırlayabilirsin. Eğer ekmek yapıyorsan içine ilave edebilirsin. Omletlere de yakıştığını söyleyebiliriz.

Besin değerleri

Kırmızımercimek filizinin 100 gramında 140 kalori, 14,55 gram protein, 20,38 gram karbonhidrat, 

2,66 gram şeker var. Yağ, kolestrol yok. 

 

100 gram kırmızı mercimek filizinin karşıladığı günlük ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve mineralden bazıları: 

Nasıl yiyelim?

İçinden ne geliyor?

Vitamin C                                %28

 

Manganez                               %25

 

Demir                                      %18

 

Fosfor                                      %17

 

Çinko                                       %10

 

Bakır                                        %18

 

Manganez                               %25

Sağlığımıza faydası

  • Yüksek bitkisel protein: Kırmızı mercimek filizinde et kadar protein bulunur ve bu protein vücudumuz tarafından kolaylıkla sindirilir. Üstelik vücudumuzu et gibi asidik hale getirmek yerine alkali kalmasına katkıda bulunur.

  • Zengin vitamin ve mineral içeriği: Filizlenme süreci, kırmızı mercimeğin kimyasal bileşimini değiştirerek içindeki A vitamini, C, E, Tiamin, Niasin, Karoten, Demir, Fosfor, Potasyum, B vitaminleri gibi maddelerin miktarını arttırır. Ayrıca mineraller, amino asitler, proteinler, faydalı enzimler ve fitokimyasallar açısından zengindir.  

  • Manganez ve çinko desteği: Filizlenmiş kırmızı mercimek, manganez ve çinko içerir. Kadınlar için önerilen günlük çinko alımına 15, erkeklerde yüzde 11'e katkıda bulunur. Çinko, tat ve koku duyularımız için önemli olan sinir fonksiyonlarını kontrol eder ve bağışıklık sisteminizin sağlığını korur. Ayrıca kırmızı mercimek filizi önemli miktarda manganez sağlar. Bu, porsiyon başına 0.39 miligramdır. Bu manganez, günlük 2.3 mg erkek ve kadınlarda 1,8 miligram ile günlük alımımıza katkıda bulunur; beyin işlevini destekleyerek ve kan şekerimizi kontrol ederek sağlığımıza fayda sağlar.    

  • Demir kaynağı: Faydalı bir demir kaynağı olarak kırmızı mercimek filizini beslenmemize katabiliriz. Vücudumuzun, dokularımız için kullanılabilir enerji üreten bir dizi kimyasal reaksiyon olan elektron taşıma zincirini gerçekleştirmek için demire ihtiyacı vardır. Demir ayrıca beyaz kan hücrelerimize yardımcı olur, bu da vücudumuzu enfeksiyondan uzak tutmamıza yardımcı olur. Filizlenmiş kırmızı mercimeğin bir porsiyonu 2.5 miligram demir içerir ki bu da erkekler için tavsiye edilen günlük alımların yüzde 31'i ve kadınlar için yüzde 14'dür.

 

 

Bizce " Happy" şarkısı mercimek filizine cuk uyuyor! Bu filizin mutlulukla bir ilgisi var diye düşünüyoruz...

 

 

Şarkısı

bottom of page