top of page

ORGANİK BEZELYE FİLİZİ

Yazın tadını bütün sene çıkar!

Biraz tatlı, hafif baharatlı, oldukça serinletici…

İşte yaz mevsimini çağrıştıran lezzeti ve ilaç gibi içeriğiyle bezelye filizleri!

 

Literatürde “süper besin” diye geçiyor, süperliği bizi hastalıklardan koruyan, doğanın en güçlü gıdalarından biri olmasından geliyor. İnsanların yetiştirdiği ilk ürünlerden biri. Bezelyeler çok eski çağlardan beri bizimle birlikte. Gel hem sağlığımıza hem de sofralarımıza bezelye filizlerinin muhteşemliğini katalım. 

 

Nasıl yiyelim?

 

Bezelye filizlerini de tıpkı nohut filizleri gibi atıştırmalık olarak direkt çiğ ya da fırında biraz baharatla 5-10 dakika pişirip yiyebilirsin. Lezzeti hafiftir. Birçok sebze ile iyi gider. Smoothie’lerine ekleyebilirsin. Yeşil sebze-meyve sularını tamamlamak için gereken bir filiz. Yine salatalarda, çorbalarda, sandviçlerde güzel oluyor. Wok tavada başka sebzelerle zeytinyağında hızlıca çevirerek kavurabilir ya da buharda 7-8 dakika gibi kısa bir sürede pişirebilirsin. Dip soslar yapabilirsin.

 

Deniz ürünlerine de yakışırlar. Tavada karides, biraz sarmısak ve bezelye filizi şahane oluyor. Ya da vejetaryen bir tarif istersen kibrit çöpü şeklinde doğranmış zencefil, ezilmiş sarmısak ile hızlıca pişir. Sade kavrulmuş bezelye filizinin tadı et yemekleri kadar şahanedir.

 

Her yemeğe leziz, sağlıklı bir tad katıyorlar. Protein alımını artırmak ve beslenmene çeşitlilik katmak istiyorsan bezelye filizi iyi bir kaynak. Güveç yemeklerinde de iyidir..

 

Bezelye filizleri, besinsel açıdan hazine gibidir. Bütün olgun sebzelerden daha fazla ve daha konsantre besin içerir. Güçlü antioksidanlara ve iltihap önleyici maddelere sahip olduğundan kanserle, iltihapla, diyabet ve daha fazlasıyla savaşmada yardımcı bir güç. Yüksek miktarda protein ve lif içeriğiyle kan şekerini düzenlemeye yardımcı. Yine kötü kolestrol denen LDL’nin kandaki oranını da azaltır.

 

Besin değerleri

Filizlerin 100 gr 111 kalori, 11 gr protein, 16 gram karbonhidrat var.

Bezelye yüksek şeker oranıyla diyetlerde önerilmezken filizlendirdiğimizde şeker oranı 0,81 grama (100 gramında) düşüyor. O nedenle gönül rahatlığıyla yiyebilirsin. 

Yağ, kolestrol, sodyum yok. %62,3’ü su, glisemik indeksi 13, gayet düşük.

 

100 gram bezelye filizinde günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca vitamin ve mineraller:

İçinden ne geliyor?

Vitamin C                   %17

 

B1                               %15

 

B2                               %9

 

B3                               %15

 

B5                               %10

 

B6                               %13

 

Folik Asit                    %36

 

Demir                         %13

 

Magnezyum               %14

 

Fosfor                         %17

 

Potasyum                   %11

 

Bakır                           %14

 

Manganez                  %22

Sağlığımıza faydası

  • Hücre yenilenmesini destekler: Antioksidan, mineral, vitamin ve serbest radikal hasarına karşı koruyan enzimler açısından güçlü kaynaklardandır. C vitamin açısından zengin olduğundan vücuttaki toksinlerin de atılmasını sağlar.

 

  • Vücudumuzu alkalize eder: Bunun da vücudumuzu hastalıklara özellikle kansere karşı koruduğu düşünülmektedir, çünkü pek çok tümör hücresi bulunduğu ortamı asidik, oksijenden fakir bir hale getirerek ortamlarında immün sistemin çalışamamasını sağlarlar.

 

  • Oksijen açısından son derece zengindir: Bu da hem anormal hücre gelişimini önlemelerini hem de oksijeni bol olan ortamlarda hayatta kalamayan virüsler ve bakteriler üzerinde etkili olmalarını sağlar.

 

  • Yaşamsal enerjiyi düzenler: Çinlilerin Qi dediği enerji vücudumuz için çok önemlidir, bezelye filizleri bu enerjinin düzenlenmesinde etkin rol oynarlar.

 

  • Kolaylıkla sindirilirler: Filizlendirilmiş bezelyeler bir enzime bağlanan ve onun etkinliğini azaltan enzim inhibitörlerine sahip olmadıklarından vücudumuz onları çok çabuk sindirebilir ve filizlerin içinde ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri rahatlıkla kullanır.

 

  • Cildimizi nemlendirir: Bezelye filizleri sayesinde nemlendirici kreme ve losyona olan bağımlılığımız azalacak gibi. Bezelye filizleri B vitamini açısından zengin, cildin fazla sebum salgılanmasını engelliyor, cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyorlar. Günlük olarak bir bardak bezelye filizi suyu içtiğimizde cildimizin nem dengesi sağlanıyor. Okuduğumuz kaynaklarda Çin’de kırsalda yaşayan kadınların çok pürüzsüz ve açık bir tene sahip olmalarının sırrının taze olarak topladıkları bezelye filizleri ile yeşil bir içecek hazırlayıp bu içeceği günlük olarak içmelerinde yattığı yazıyordu. Ezdikleri bezelye filizlerinden de cildi pürüzsüzleştiren ve yatıştıran bir cilt maskesi yapıyorlar. Biz de deneyebiliriz. Hemen belirtelim bezelye filizlerinin saçların çabuk uzaması üzerinde de pozitif etkisi var.

 

  • Hararet alır: Sıcak havalarda özellikle yaz aylarında bezelye filizi yenmesi ya da suyunun içilmesi vücut sıcaklığının düşürülmesine, serinlememize yardımcı oluyor

 

Şarkısı

Bezelye filizleri için şarkıyı Şafak'la ortaklaşa bulduk. Sunny'i ben, Ayo'nun söylediği versiyonu Şafak seçti. Tam yaz rehavetine karşı buz gibi bezelye filizi suyu içerken dinlenecek şarkı:) 

bottom of page