top of page

ORGANİK
BUĞDAY FİLİZİ

 

Buğday filizi hem çok şifalı hem de olağanüstü bir lezzet…

İlk yediğimizde hafif tatlı tadına şaşırmıştık. O filizlere özgü çıtırlığı da çok hoşumuza gitmişti. 

 

Özellikle salataların baş tacı buğday filizleri

vücudumuz için şifa kaynağı!  

 

Performansı takdire şayan!

Nasıl yiyelim?

Popüler olanı salatalara katmak. Atıştırmalık olarak da yiyebilirsin. İstersen öğütüp ev yapımı ekmeklere kat, sebze kavurmalarına ekle. Yoğurtla ya da sadece zeytinyağı, limon ve nar ekşisi ile tüket. Çocukların da bayıla bayıla yiyecekleri bir filiz.

 

Tipi de çok eğlenceli, saçı başı birbirine karışmış, çılgın profesör gibi. Tam bir besin dehası :)

 

Biz mümkün olduğunca çiğ yiyoruz ki faydasını maksimum alabilelim. Çünkü bu bebek filizde hem buğdayın kabuğu hem de rüşeym denilen besin değeri çok yüksek embriyo kısmı var. O yüzden büyük bir güce sahip.

 

İçinden ne geliyor?

Besin değerleri

Buğday filizinin 100 gramında 153 kalori, 6 gram protein, 31 gram karbonhidrat, 7 gram şeker var. Yağ, kolestrol yok.  %47.8’i su, glisemik endeksi de 23, yani gayet düşük.

 

Filizlendirme gıdanın besin yoğunluğunu arttırdığından buğday filizleri vitamin, mineral, antioksidan bakımından çok zengin. Filizlendiklerinde buğdayların E vitamini içeriği %300,

C vitamini %600, B vitaminleri %20-%1200’e kadar yükselebiliyor.

İçindeki kanser önleyici vitamin olarak bilinen B17 vitamini de filizlenmemiş tohuma göre %100 artıyor. Protein içeriği de %300 artış gösteriyor.

 

Bu vitaminlerin dışında 100 gram buğday filizi günlük ihtiyaç duyduğumuz başlıca vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılıyor:

 

 

 

B1                              %15

 

B2                             %9

 

B3                             %15

 

B5                              %9

 

B6                             %13

 

Manganez                %93

 

Selenyum                 %61

 

Folik asit                  %10

 

Demir                       % 12

 

Magnezyum            %21

 

Fosfor                     %20

 

Çinko                      %11 

Üstelik manganez ve selenyum açısından çok cömert…

Manganez’in %93’ünü, Selenyum’un da %61’ini buğday filizinden alabiliyoruz.

Manganez antioksidan, vücutta protein sentezlenmesinde, sindirimde ve besinlerden enerji üretilmesinde görev alıyor, kemiklerin büyümesi ve gelişmesi ile bağ dokuları için gerekli bir mineraldir. Eksikliği sürekli yorgunluk, hafıza problemleri, kısırlık, kilo kaybı, özellikle çocuklarda ve bebeklerde büyüme geriliği ve gelişim bozuklukları, kemik ve kıkırdaklarda anormal oluşumlar, saçlarda beyazlaşma ve saç uzamasında yavaşlamaya neden olabilir. Ayrıca diyabet ve pankreas bozuklukları görülebilir.

 

Selenyum, vücutta az miktarda bulunan temel bir mineral. Özellikle E vitamini ile birleştiğinde antioksidan olarak çalışıyor ve hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlıyor. Vücudumuzda bulunan serbest radikaller hücre yapısı dışında DNA’ya zarar verebilir, kalp hastalıkları ve kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Selenyum gibi antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek zararlarını en az düzeyde tutar.

 

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir: Buğday filizi genel olarak sağlığı iyileştiren etkili bir lezzettir. Tohumdan yaşayan bir gıdaya dönüştüğü için içindeki değerli enzimler aktive olmuştur. Yediğinizde bu enzimler vücutta önemli fonksiyonları yerine getiren katalizörlere dönüşüp metabolizmaya yardım ederler:

    • Toksinleri etkisizleştirirler.

    • Kanı temizlerler.

    • Sayısız vücut fonksiyonu için enerji sağlarlar.

Buğdayın filizlendirilmesi ile harekete geçen içindeki diastaz enzimi nişastayı emilebilir besinlere dönüştürür. Filizlenmiş buğdaydaki tatlımsı lezzet bize bu enzimlerin etkin hale geldiğini söyler. Filizleri iyi çiğneyerek yediğimizde vücut hücrelerini yenilemek ve temizlemek gibi potansiyellerinin tamamından faydalanabiliriz. Ayrıca B17 vitamini açısından zengin olduğu için kansere karşı da koruyucudur.

 

  • Sindirim ve özümsemeyi kolaylaştırır: Buğday filizindeki enzimler hem filizin kolaylıkla sindirilmesini sağlar hem de başka gıdaların sindirimine yardımcı olur. Eğer sindirim ve özümseme ile ilgili problemlerin varsa bu filizlerden faydalanabilirsin.

 

  • Güzelliğimize güzellik katar: Buğday filizi E vitamini ve Co-enzim Q10 içeriyor. E vitamini doğurganlık, üreme fonksiyonları, saç, cilt, hormon bezleri, böbrekler, kaslar -özellikle kalp, dolaşım ve sinir sistemi-, kırmızı kan hücreleri üretilmesi, yağ, protein, A, C vitaminleri ve demirin emilimini iyileştirilmesi için çok önemli. Co-enzim Q10 ise bizi yaşlandıran serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan. Hücre yapımızı koruyor ve yaşlanmanın vücutta yarattığı olumsuz etkilerin yavaşlatılmasından kalp hastalıkları ve kanser gibi hayati risk oluşturan hastalıklara kadar pek çok sağlık sorununa karşı vücudun direncini artırıyor.

Sağlığımıza faydası

 

 

Buğday filizi neşeli ve deli dolu olduğu için ona "Crazy in Love" şarkısını uygun gördük. Beyonce de çok güzel söylüyor. Son ses müziği açıp dans et! 

 

 

Şarkısı

bottom of page