top of page
  • Facebook - Siyah Çember
  • Instagram Sosyal Simge
  • Heyecan - Siyah Çember

ORGANİK

MAŞ FASULYESİ FİLİZİ

Mutfakların popüler çocuğu!

Maş fasulyesi filizi dünyada en çok tüketilen filiz.

Şaşırdın değil mi? Biz de soya filizi zannediyorduk ama öyle değilmiş… 

Bu şahane filizler Asya mutfağında sıklıkla kullanılıyor. Özellikle Çinliler hastası.

Biz de kıymetini bileceğiz umarım.

 

Maş fasulyesi filizi, 5 yaşında bir çocuk gibi, tam bir fırlama! Suyu gördü mü coşuyor. Yetiştirmesi bize heyecan veriyor. Tatlımsı bir tadı var. Üstelik çıtır çıtır.

 

Nasıl yiyelim?

Maş fasulyesi filizleri salatalarla iyi gidiyor. İstersen dünyanın en vasat salatasını yapmış ol, son bir dokunuşla üzerine bir tutam maş fasulyesi filizi koydun mu, ta taa!

Karşınızda gurme bir salata! Hem sofradakileri şaşırt, hem de övgüleri topla.

Evet, Michelin yıldızlı bir şef mutfaktaydı bugün:)

 

Çin yemeği seviyorsan wok tavada sebzelerle birlikte hızlıca pişirebilirsin ama en son at ki canlılıklarını korusunlar. Biz bazen çorbalara da koyuyoruz, özellikle sebze çorbalarına, ateşin altını kapatınca bir avuç atmak yeterli...

 

 

Besin değerleri

Maş fasulyesi gibi bakliyatların hasattan sonra besin değerleri gitgide azalıyor, onları filizlendirdiğimizde ise canlanıyorlar ve sen yiyene kadar besin değerlerini içlerinde tutuyorlar. Filizlenirken içindeki proteinler özel enzimler tarafından ön sindirme sürecinden geçip aminoasitlere dönüştükleri için protein açısından daha besleyici hale geliyorlar.

 

Su, esansiyel yağ asitleri, lif, vitamin ve mineral içeriği artıyor.

 

Filizlerin 100 gramında 98 kalori, 10 gram protein, 14 gram karbonhidrat, 2 gram şeker var.

Yağ, kolestrol, sodyum yok. Üstelik %90.4’ü su, glisemik endeksi de 3, çok çok düşük.

 

Maş fasulyesi filizinde birçok vitamin ve mineral var ama biz göze çarpan birkaç tanesini yazalım. 100 gram maş fasulyesi filizinde günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca vitamin ve mineraller:

 

İçinden ne geliyor?

Vitamin C                    %22

 

Vitamin K                     %41

 

Folik Asit                      %15

 

Demir                           %5

 

Magnezyum                %5

 

Bakır                            %8

 

Manganez                  %9

K vitamininde duralım çünkü maş fasulyesi filizi tam bir K vitamini deposu, günlük ihtiyacımızın  yarısına yakınını karşılıyor. Filizlerin içinde C vitamini de yüksek miktarda var. Folik asit açısından da zengin. Mineral açısından da mükemmel bir demir, potasyum kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko kaynağı.

Sağlığımıza faydası

  • Kalp dostu: Maş fasulyesi filizini düzenli olarak tükettiğimizde içindeki lifler ve lesitin, kanımızdaki kötü kolestrol olarak bildiğimiz LDL kolestrol seviyelerini düşürüyor. Bu da kalbe ve damarlara iyi geliyor. En yaygın görülen kalp hastalıklarından damar sertleşmesine karşı bizi koruyor.

 

  • Cildi gençleştirir: Filizlerin bir de antiaging etkisi var ki bu bizim için iyi haber:) Filizdeki fitoöstrojenler (hormon içermeksizin hormon etkisi gösteren bitkisel kaynak), hyaluronik asit, kolajen ve elastinin sentezini tetikler. Bu nedenler düzenli maş fasulyesi filizi tüketimi elastikiyet ve nem kaybı gibi yaşa bağlı cilt değişimlerini önlemeye yardımcı olabilir.

 

  • Stres ve yorgunluk savaşçısı: Maş fasulyesi filizi, hazır enerji ve güçlü bir besin kaynağı olarak zihinsel-fiziksel stres ve yorgunluk belirtilerine karşı mücadelede özellikle faydalıdır.

 

  • Güçlü saçlar ve tırnaklar: Saç ve tırnaklardaki kırılganlık genellikle besin eksikliklerinin -özellikle protein, vitamin ve çinko- sonucudur. Maş fasulyesi filizleri, saçların, tırnakların kırılmasına ve zarar görmesine iyi gelir, çünkü tüm bu besinleri yüksek miktarlarda içermektedir.

 

  • Menopozda yardımcı: Maş fasulyesi filizi, östrojen benzeri aktiviteye sahip fitoöstrojen bakımından zengindir. Bu yüzden menopozda azalmış östrojen seviyesinin oluşan (örneğin sıcak basması ve kalp çarpıntısı gibi) birçok belirtiyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda menopozla bağlantılı osteoporoz (kemik erimesi) ile mücadelede etkili olmaktadır.

 

  • Karaciğer sağlığı: İyi bir lesitin kaynağı olduğu için maş fasulyesi filizleri kandaki kolestrol seviyesini düşürerek karaciğer yağlanmasını azaltmaya yardımcı olur.

 

  • Daha düzenli çalışan bağırsaklar: Yüksek lif içeriği ile maş fasulyesi filizi bağırsak hareketliliğini artırmaya yardımcı olur ve kabızlığı da iyi gelir. Şişkinlik problemi olan insanlar için de çok faydalıdır.

Şarkısı

Maş fasulyesi filizi bizde coşku ve yerinde duramama hissiyatı yaratıyor.

Onun için seçtiğimiz şarkı "Feeling Good".

Şarkının birçok versiyonu var.

Biz Jennifer Hudson'ın söylediği şeklini seviyoruz.

 

Sen de yerken bir düşünün bakalım, bu filiz sana ne hissettiriyor ve bu bir şarkı olsa ne olurdu? Yorumlarını bekliyoruz:)

bottom of page