top of page

ORGANİK NOHUT FİLİZİ

 

Nohut filizleri doyurucu lezzeti ile bizi baştan çıkarıyor. Baharatlı bir aroması var damakta müthiş bir tad bırakıyor. Bunlar kocaman, çiğ çiğ yenir mi diye düşünme. Bir kere yiyince alameti farikasını anlayacaksın.

 

Yedikçe yiyesi geliyor insanın. Hatta tadıp çocukluğuna dönenler var, taze nohut gibi çünkü. En baba filizlerden, bizim ailecek gözdemiz.

Filizlerin şahı karşında!

Nasıl yiyelim?

Televizyon karşısında çerez gibi yiyebilirsin, cipsleri falan unut, nohut filizlerine dadan. Hem de ay çok yedim, kalori aldım, kendimi zehirledim suçluluğun olmaz. Mis gibi için rahat olur!

 

Nohut filizini buharda çok az haşlayıp da yiyebilirsin, üzerine istediğin sostan dök, zeytinyağı+limon, yoğurt+sarımsak, zeytinyağı+nar ekşisi...

Çorbalara katabileceğini söylemeye gerek var mı? Etli yemeklerine de çok yakışır.

Bir de pilav üstü az nohut filizi nasıl olur :) Evdekileri bu lezzetle şaşırt.

 

 

İçinden ne geliyor?

Besin değerleri

Filizlerin 100 gr 130 kalori, 10 gr protein,  20 gr karbonhidrat, 1 gram yağ, 2  gram şeker var.

Kolestrol, sodyum yok. %57,4’ü su, glisemik indeksi 8, gayet düşük.

 

100 gram nohut filizinde günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca vitamin ve mineraller:

 

Vitamin K                     %51

 

Vitamin C                    %28

 

Vitamin A                     %10

 

Folik Asit                       %28

 

Kalsiyum                      %21

 

Demir                          %10

 

Fosfor                          %20

 

Bakır                            %10

 

Magnezyum                %9

 

Manganez                  %28

 

K vitamini tıpkı maş fasulyesi filizi gibi nohut filizinde de bol miktarda bulunuyor. 

Günlük ihtiyacımızın yarısını karşılıyor. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlıyor. Yeterince alınmazsa pıhtılaşma azaldığında diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülüyor. Nohut filizi C vitamini, folik asit ve manganez açısından da zengin.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

 

Sağlığımıza faydası

 

  • Tokum, toksun, tok: Nohut filizi yediğimizde yüksek protein aldığımız için uzun süre açlık hissetmiyoruz. Kalorisi nispeten düşük, bu nedenle diyet yaparken bile tüketebiliyoruz. Bir de içinde diyet lifi var. 100 gramlık bir porsiyonu 3 gram diyet lifi içeriyor. Diyet lifi önemli, tokluk verir, kan şekerini düzenler, kolestrol seviyesinin düşmesine ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcıdır.

 

  • Spordan önce mutlaka: Makarna gibi kan şekeri dengeni bozan karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar içeren nohut filizleri ye. Kompleks karbonhidratlar kan şekerini güvenli bir düzeyde tutarak vücuduna gerekli enerjiyi sağlar. Bu nedenle nohut filizleri egzersiz öncesi yemek için iyi bir seçim…

  • Güzellik kaynağı: Nohut filizi sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için sana yardımcı. Tüm bağ dokuların temel bileşeni olan çinko, bu filizde yüksektir.

  • Kramplara son: Bu süper filiz iyi bir magnezyum kaynağıdır. Egzersiz sırasında, mensturasyon döneminde ve iskelet kasındaki krampların hafifletmeye yardımcı olabilir.

     

  • Sağlıklı bir hamilelik için: Folik asit seviyeni artırmak için hamileyken buharda 5 dakika haşlayarak nohut filizleri yiyebilirsin. Folik asitin gebelikte nöral tüp defektlerini önlediği ve bebeğin sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklediği kanıtlanmıştır.

Şarkısı

Nohut filizi için seçtiğimiz şarkı "Hot Stuff".

Baştan çıkarttığını söylemiştik:)

The Full Monty filminin de favori şarkısıdır.

O filmi de çok severiz. 

 

 

bottom of page