top of page

SORULAR VE CEVAPLAR

Aklımıza gelen soruları yanıtladık.

Sorularını siparis@dogaclama.com'a iletebilirsin. Zevkle yanıtlarız.

01

Sebzeleri filizlenince yemeyin diyorlar mesela patates, soğan?

Bu konuya açıklık getirelim, filizlenmiş bakliyatları yiyebilirsin, filizlenmiş sarımsak da yiyebilirsin, eve aldığın taze bezelyeler filizlenmişse onlar da tamamdır ama filizlenmiş patates ve soğan yenmez. 
Nedeni de şu patates çimlenince yeşilimsi bir tabaka oluşturur ve ortaya "solanin" adı verilen toksin bir madde çıkar. Solanin içeren patatesin tüketilmesi de besin zehirlenmesine neden olur. Birkaç saat sonra baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ile ishal gibi belirtiler görülebiliyor. Üzerinde yeşil tabaka oluşan, filizlenmiş patatesi kesinlikle yeme. Az patates al ve buzdolabında sakla. Filizlenmiş soğanlar da aynı şekilde, sanılanın aksine artık çürümüştür ve zararlı hale gelmiştir. İçindeki besin depoları boşalmıştır, bakteriler de çürüme ve kokuya neden olur. Yenilmesi son derece zararlıdır. Ne filizi ne de kendisi yenmez. Soğanların filizlenmemesi için ne yapacaksın? Tüketeceğin kadar al ve bir elma ile birlikte bir kese kağıdının içinde buzdolabında sakla. Fakat filizlenmiş sarımsak yiyebilirsin. Filizlendiğinde sarımsaktaki antioksidan miktarı filizlenmemiş haline göre çok daha fazla. Filizlenen sarımsağın virüsleri önleyerek kanseri engellediği belirtiliyor. Aynı zamanda damarlarda tıkanıklığı önlüyor ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor.

Herkes filiz yiyebilir mi?

Filizlerimizin besin değerlerini analiz ettirdik. Genel faydalarını birçok farklı kaynaktan araştırıp elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Filizlerin içinde vücudumuza yararlı sayısız vitamin, aminoasit, mineral var. Okuduğumuz kaynaklarda bu filizlerin hamilelere, bebeklerini emzirenlere, şeker hastalarına, çocuklara, ergenlik çağındakilere de tavsiye edildiğini gördük. Filizler günümüzde birçok uzman tarafından mucize besinler olarak sunuluyor ama elbette doktor değiliz. Eğer kafanda soru işareti varsa lütfen doktoruna danış. Sağlığına pozitif katkıda bulunmak isterken tam tersini yapmak istemeyiz. Doktorunun görüşlerini bizimle de paylaşırsan seviniriz. 

02

03

Filizleri nasıl yetiştiriyorsunuz? Toprakta mı? Pamukta mı?

İkisi de değil. Filizlerin rahat büyümelerini sağlayacak, uygun büyüklükte özel süzgeçli kaplara, sabit bir sıcaklığa, belirli bir nem oranına ve ortam havasının düzenli temizlenmesine ihtiyacı var. Tohumları üzerinde “seni seviyorum, sana teşekkür ederim” yazan kaplara alıyoruz ve 8-12 saat suda ıslatıyoruz (bu tohumuna göre değişebiliyor tabi). Sonra sularını süzüp üzerlerini tülbentlerle örtüyoruz. Bu su değiştirme işlemini 2 ila 4 gün boyunca her 8-12 saatte bir yineleyerek Mikro Herküller 1,5-2 cm gelinceye kadar sürdürüyoruz. Bu uzunluk onların maksimum besin değerlerine gelebilmesi için. Sonrasında el emeği göz nuru şeklinde büyüttüğümüz filizlerini paketleyip sana gönderiyoruz.

Filizleri gövdesinden koparıp mı yiyeceğim?

Hayır. Filizleri gövdesinden ayırmadan bütün olarak yiyeceksin. 

04

05

Mikro Herküller kaç gün taze kalır? Nasıl saklamalıyım?

Filizleri buzdolabında 7 gün; derin dondurucuda da 1 ay saklayabilirsin. Derin dondurucudan çıkarınca suyun altında yıkayarak kolayca çözdürebilirsin. 

06

Mikro Herkülleri yıkamalı mıyım?

Evet yıkamalısın. Biz organik de doğal da olsa çiğ yediğimiz yeşillikleri, sebzeleri ve kabuğuyla yiyeceğimiz meyveleri mutlaka sirkeli suda bekletip öyle yiyoruz. Sen de öyle yapabilirsin. 

07

Mikro Herküllerden ne kadar yiyeyim?

Her öğünde 50-100 gr yiyebilirsin. Zaten göreceksin az da yesen filizler seni hemen doyuruyor, uzun süre tok tutuyor. Nasıl olsa gaz ya da şişkinlik yapmıyorlar :) Vücudunu dinleyerek biraz deneye yanıla kendi porsiyonunu bulursun.

08

Tüm Mikro Herküller organik mi?

Evet. Filizlerimizin tümü organik. Sertifikamızı buradan görebilirsin. 

09

Tek bir kutu Mikro Herkül alabilir miyim?

Tabi bir kutu da sipariş verebilirsin. Sadece 150 TL'nin altındaki siparişlerde gönderim ücretini yansıtıyoruz. 

10

Siparişim ne zaman geliyor? 

Mikro Herküllerini sana özel üreteceğimiz için 3 güne ihtiyaç duyuyoruz.

Mikro Herkül unlarını da hazırlamamız eğer stoğumuzda kalmadıysa 1 haftayı bulabiliyor.  

Paketini sana ne zaman göndereceğimizi siparişini alınca bildiriyoruz. 

11

Siparişimi iptal edebilir ya da değiştirebilir miyim?

Eğer filizlerini üretmeye başlamadıysak tabii ki iptal edebilir ya da değiştirebilirsin. 

12

Tüm İstanbul’a teslimat yapıyor musunuz?

Evet

13

Ödemeyi nasıl yapıyorum? 

Ürünlerimiz siparişin üzerine üretildiği için ödemeyi de sipariş sırasında almamız gerekiyor.

Havale veya EFT ile ödeme kabul ediyoruz. Siparişin ödeme geldiği zaman onaylanacaktır. 

Hesap numaramız:

Alıcı adı: Doğaçlama Gıda Üretim ve Tic. Ltd. Şti.

Garanti Bankası Nişantaşı
TR41 0006 2000 1320 0006 2949 14 

14

Mikro Herkülleri kargo ile İstanbul dışına gönderebiliyor musunuz?

Evet. Normalde 150 TL'lik gönderimlerde kargo ücreti almıyoruz ama bazen sana filizlerini uçak kargo ya da mobil kargo ile göndermemiz gerekirse kargo ücreti yansıtabiliyoruz. siparis@dogaclama.com'a istediğin paketi/paketleri ve açık adresini yazarsan kargo ücreti ödeyip ödemeyeceğini öğrenebilirsin.

bottom of page